DÜNYA TOPRAK GÜNÜ

by Kaan David Yalcin

Nefes aldığımız, iyileştiğimiz, mutlu olduğumuz ve hayatımızda doyuma ulaştığımız kaynak, toprak olarak adlandırdığımız bu yumuşak taneciklerin içinde bulunmaktadır. Toprak genellikle doğanın zeminini kaplayan dağınık bir malzeme olarak görülse de, bu, son derece kullanışlı bir teknoloji parçasıdır. Bunun sebebi toprağın sahip olduğu geniş kullanım yelpazesi, bunlardan birkaçını bu yazıda listeleyeceğim.

İlk olarak, toprağın en iyi bilinen kullanım alanı, elmalar ve çalılar gibi tüm bitkileri barındırma yeteneğidir. Toprak, bitkilerin köklerini yerinde tutarak onlara stabilitize sağlar, bol miktarda besin ve filtrelenmiş su temin eder. Bitkiler sayesinde , temiz hava solumaktan en taze meyveleri yemeye kadar çeşitli yollarla yaşamımızı  sürdürebiliyoruz; toprak olmaksızın hiçbiri mümkün olmazdı ve gezegenimiz kesinlikle Mars gibi ıssız ve kurak bir yer olurdu.

Bitki örtüsüyle birlikte, toprak aynı zamanda diğer birçok yaşamı da barındırır, bunlar arasında böceklerden bakteri ve mantar gibi gözle göremediğimiz çok küçük birçok canlı bulunmaktadır. Bu hayvanlar, ekosistemimizi korumak için kritik öneme sahiptir. Çünkü toprağı taze ,verimli tutarak  ve ekosistemimizin canlı kalmasını sağlarlar.

Toprak ayrıca inanılmaz miktarda karbonu hapseder, başka bir deyişle dünyanın karbon içeriğinin büyük bir kısmını içinde tutarak karbondioksit tehdidini zayıflatır.

Daha önce belirtildiği gibi, toprak bitkilere filtrelenmiş su sağlar, ancak aynı zamanda etrafımızdaki herkes için temiz su sağlar. Toprak, suyun içindeki kirleticileri engelleyen doğal bir filtre görevi görerek içilebilir su kaynaklarının devamlılığını sağlar..

Son olarak, ben de bir inşaat mühendisi olarak, toprağın inşaatta kullanımını belirtmek istiyorum. Geçmişte insanlar genellikle evlerini adobe adı verilen iyi yalıtılmış ve sağlam bir malzeme kullanarak inşa ederlerdi. Bu malzeme toprak içeriklidir  ve çimento kadar doğaya zarar vermemektedir. Günümüzde adobe hala yaygın bir şekilde kullanılırken, toprak tuğla ve benzeri inşaat malzemelerine dönüştürülerek bir binadaki boşluklar için doldurucu olarak da kullanılmaktadır.

Toprak, hayatımızın ve gezegenimizin her alanında yer bulur, çünkü bu dünyayı oluşturanın kritik bir parçasıdır ve bu nedenle yapabildiklerini sağlayan birçok etkileyici özelliğe sahiptir.

Kaan David Yalçın

Related Posts